Відділ освіти Ужгородської райдержадміністрації

Чи законно примушувати вчителів чергувати у школах - пояснення експерта

Законодавство Середня освіта

Чи законно примушувати вчителів чергувати у школах - пояснення експерта

Про права та трудові відносини педпрацівників під час карантину з вуст експертів.

До редакції «Всеосвіти» почали надходити запити від освітян з проханням роз’яснити їхні права та обов’язки під час карантину, адже почастішали випадки, коли адміністрація закладу змушує педпрацівників бути присутніми на роботі. 

Спробуймо розібратись, чи законно вихователів та вчителів змушувати чергувати на роботі під час карантину. 

Про закони, які регулюють діяльність педпрацівників під час карантину та їхні права, трудові відносини та заповнення журналів читачам «Всеосвіти» розповіла Ліснича Марина, керівниця управління правової роботи компанії-розробника освітніх технологій ENSOF. 

Що робити, якщо керівництво дитсадків та шкіл змушує працівників чергувати?

Керівництво шкіл і дитячих садків не мають права вимагати присутності вчителів на роботі під час карантину. Так, Міністерство освіти і науки України у своєму Листі щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину № 1/9-173 від 23 березня 2020 року надало наступні рекомендації: 

в умовах карантину вчителі працюють з учнями, що перебувають удома, шляхом використання технологій дистанційного навчання з урахуванням матеріально-технічних можливостей закладу освіти. З урахуванням надзвичайної ситуації та загальнодержавних протиепідеміологічних заходів, а також в рамках реалізації права на автономію адміністрація закладу може запропонувати різні підходи щодо організації та обліку реалізації освітнього процесу, у тому числі здійсненого з використанням дистанційних технологій, коли вчитель знаходиться поза межами закладу освіти.

Тобто, адміністрація закладу освіти може і має організовувати, координувати та здійснювати контроль за виконанням вчителями освітніх програм.

Щодо «фіксації» освітнього процесу та ведення класних журналів під час карантину

Робочі години вчителя, який забезпечує дистанційне навчання учнів можуть обліковуватися (рахуватися) відповідно до навчального навантаження вчителя та розкладу навчальних занять у закладі загальної середньої освіти.

Розклад занять та робочий час вчителя в дистанційному режимі МОН рекомендує максимально наблизити до розкладів навчальних занять та поточного режиму роботи.

МОН рекомендує завершення заповнення шкільної документації, зокрема класних журналів у друкованому вигляді, відтермінувати до нормалізації епідеміологічної ситуації.

Щодо окремих питань трудових відносин

Згідно з рішенням Уряду (протокол № 8 від 18.03.2020) та з метою запобігати проявам грубих порушень конституційного права на працю працівників, керівникам закладів загальної середньої освіти необхідно утримуватися від звільнення працівників без їхньої згоди у період запровадження карантину на території України.

Також інформуємо щодо заборони (недопущення) звільнення працівників закладів загальної середньої освіти державної форми власності без їхньої згоди у період встановленого карантину.

Отже, вимога керівників закладів освіти щодо обов’язкового чергування вчителів у приміщеннях навчального закладу у період запровадження карантину є необґрунтованою та такою, що порушує конституційні права людини. В свою чергу, працівник закладу освіти має право відмовитися від виконання такої вимоги керівника.

Окрім того, аналогічної позиції дотримується заступниця міністра освіти Любомира Мандзій, яка у своєму інтерв’ю для 5 каналу зазначила:

Дуже прошу, шановні керівники, і наголошую на тому: не вимагайте присутності вчителя чи іншого працівника, це стосується і вихователів закладів дошкільної освіти, просто на роботі. Вони будуть кориснішими, коли будуть дистанційно комунікувати з учнями, коли в той період карантину зможуть підвищити свій професійний рівень. 

Якими документами (законами) вчитель має захистити свої права?

На жаль, чіткого зазначення у законодавчому чи нормативно-правовому акті України щодо заборони чергування вчителів у закладах освіти у період запровадження карантину на сьогодні не має. Проте, вчитель, відмовляючи своєму керівнику у виконанні вимоги щодо обов’язкового чергування, повинен не мати страху та пам’ятати, що на сьогодні згідно з рішенням Уряду (протокол № 8 від 18.03.2020) існує заборона щодо недопущення звільнення працівників закладів загальної середньої освіти державної форми власності без їхньої згоди у період встановленого карантину. 

Окрім того, 25 березня на засіданні Кабінету Міністрів України було розглянуто проєкт постанови «Про деякі питання забезпечення трудових прав державних службовців, працівників державних органів, підприємств, установ та організацій на час встановлення карантину у зв’язку із загостренням ситуації, пов’язаної з поширенням випадків гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Приписами вказаного проєкту постанови передбачена заборона на звільнення за не відвідання робочого місця у період запровадження карантину.

Що взагалі говорить буква закону щодо чергувань під час карантину?

Ситуація, яка сталася у світі у зв’язку із коронавірусом, має значні наслідки як для світу загалом, так і для України зокрема. На жаль, норми законодавства України не передбачали порядку вчинення необхідних дій у таких складних ситуаціях. На сьогодні існує дуже велика кількість прогалин у законодавстві України, які парламент та уряд намагаються вирішити у найкоротші строки. Так, зокрема, з моменту введення на території України карантину прийнято низку законів, постанов та розпоряджень, приписами яких регулюються окремі сфери життя.

Разом з тим, як зазначалося вище, на сьогодні не існує заборони щодо чергування вчителів у закладах освіти у період запровадження карантину.  Проте, вводиться заборона звільнення працівників ув’язку із невиходом на робоче місце у період карантину.« повернутися до списку новин