Відділ освіти Ужгородської райдержадміністрації

МАК – СИМВОЛ ПАМ 'ЯТІ

МАК – СИМВОЛ ПАМ 'ЯТІ

На виконання наказу відділу освіти,молоді та спорту Ужгородської РДА 24.04.2019 № 112 «Про відзначення Дня пам’яті  та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75 річниці вигнання нацистів з України» у Концівській ЗОШ І-ІІІ ступенів  організовано цикл виховних заходів:  урок пам’яті  «Ніколи Знову», покладання квітів до Обеліску Слави визволителям села Концово, акція «Мак – символ  пам’яті», виховні бесіди  «Пам’ятаємо – перемагаємо»

Учні довідалися про історію символіки тих героїчних днів: червоний  мак на вилозі  чоловічого  піджака як  символ пам'яті жертв Першої світової війни, а згодом — жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи із 1914 року.

 Зацікавлено слухали про історію використання квітки маку як символу пам'яті інспіроване віршем канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полі Фландрії» (1915), що починається словами: «У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є…» (англ. "In Flanders fields the poppies blow / Between the crosses, row on row / That mark our place …", переклад Наталії Безсонової). Був уперше використаний Американським легіоном для вшанування пам'яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. Символ поширений у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії.

Ідея використовувати червоний мак як символ пам'яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії, Сполучені Штати. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», де заприсяглася завжди носити червоний мак у пам'ять за загиблими. Після 1918 року Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни. Для того, щоб зібрати необхідні кошти, Майкл запропонувала продавати штучні маки із шовку.

Використання  в  культурі.  На початку 1980-х років білоруським телебаченням був знятий відеокліп Юрія Антонова на пісню "Маки" (слова Г. Поженяна), в якій є згадка про Сапун-гору.

В Україні символ пам'яті полеглих  - Червоний мак вперше використано на заходах, приурочених річниці завершення Другої  світової  війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін.  Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого — кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939та 1945) та гасло «Ніколи знову».

У березні 2015 року указом Президента України запроваджено День пам'яті та примирення, який відзначається 8 травня. Цей день, а також 9 травня 2015 року, коли відзначають  рачницю  Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, квітка червоного «маку пам’яті» використовується  з гаслом «Пам’ятаємо, перемагаємо».

Біля Обеліска Слави учні в цей день провели лінійку-реквієм, хвилиною мовчання пом’янули загиблих героїв, поклали квіти і запалили свічки Пам’яті та застереження від воєн. Миру і злагоди всім людям. Бережімо мир!!!

На виховних годинах у цей день «Не обміліє пам’яті ріка, в серцях нащадків буде вічно жити учні 2-11 класів висловлювали прохання до дорослих, щоб забезпечили мирне життя без якого неможливе щасливе дитинство« повернутися до списку новин