Відділ освіти Ужгородської райдержадміністрації

Сьогодні в Україні відзначають День пам'яті та примирення.

У п'ятницю, 8 травня, в Україні відзначають День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни.

Цей день присвячено пам'яті мільйонів людей усіх рас і націй, чиє життя обірвалося через Другу світову війну, 

7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським). З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Однак, на вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини", який за своєю суттю повторив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню - 8 травня.

У листопаді 2004 року, рішенням 59-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. У резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні - 8 і 9 травня - як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни.

Асамблея також підкреслила, що ця історична подія підготувала умови для створення Організації Об’єднаних Націй, покликаної позбавити майбутні покоління від лихоліття війни, і закликала держави-члени ООН об’єднати зусилля у боротьбі з новими викликами і загрозами та зробити все можливе задля урегулювання всіх суперечок мирними засобами згідно зі Статутом ООН і таким чином, аби не піддавати подальшій загрозі міжнародний мир і безпеку.

В Україні День пам’яті та примирення встановлений згідно із Законом України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років". Цей день встановлений задля "вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих". Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, воно уособлює квітку маку, з іншого, – кривавий слід від кулі.

"У цей день - пам'яті та примирення - Україна разом з усім світом вшановує пам'ять загиблих під час Другої світової війни. Я закликаю всіх схилити голову в пошані до тих, хто віддав свої життя за те, щоб ми з вами могли жити мирно і щасливо. Будьмо гідними їхньої пам'яті, завжди пам'ятаймо про них. І пам'ятаймо також про те, як легко втратити мир і як важко його повернути. Таке не має повторитися. Ніколи знову", - звернувся до українців прем'єр-міністр Денис Шмигаль.« повернутися до списку новин