Відділ освіти Ужгородської райдержадміністрації

День вишиванки: Цікаві факти, які вас вразять

День вишиванки: Цікаві факти, які вас вразять

З 2008-го року в Україні і світі відзначають Міжнародний день вишиванки, який вже має свої традиції та чималу популярність як на Батьківщині, так і за її межами

День вишиванки: Цікаві факти, які вас вр…
Вишиванка – це не елемент одягу українців, це дещо більше. Оберіг, культурний код, невіддільна (частина/ознака) частина самосвідомості, символ України та той місток, який єднає сьогодення з минулим, нас сучасних із нашими пращурами. З давніх-давен вишита сорочка супроводжувала українця від народження і до смерті. Дитину, яка народилася, загортали у вишитий рушник і викладали на вишиванку. Ховали українців також у цій чарівній сорочці. Її вдягали на свята та носили щодня.

Проте були й такі часи, коли за національний стрій українців вбивали, а більшості доводилося ховати вишиванку у скрині і милуватися нею лише у скрині. Проте найжахливіше позаду. Тепер вишиванка є не тільки модною, актуальною. Дівчата частіше стали вишивати сорочки собі та коханим, відтворюючи таким чином давню традицію, а у сучасних вбраннях стало більше вишитих елементів. Наші вишиванки стали трендом і за океаном. Все більше іноземних зірок не тільки замовляють, а й носять вишиванки та вишиті сукні.


Цікаві факти про вишиванку

Українській вишиванці багато років. Перші згадки про вишиту сорочку сягають четвертого століття, проте зразків не залишилося.

Вишивання рушників і сорочок – суто жіноче ремесло, якому мами навчали дочок і передавали свої знання у спадок. Чому жінки? Все дуже просто. Вважалося, що жінки є берегинями роду і володіють позитивною енергією, яку передають завдяки вишивці. Саме тому вишиванку вважають оберегом.

дівчинка у вишиванці

Важливою традицію для дівчини на виданні було пошиття приданого – рушників та вишиванок. Спочатку дівчина дбала про свій одяг, а після закінчення вишивання, бралася за сорочку майбутнього чоловіка. Тут також було чимало прикмет: наприклад, вишивати заборонялося вночі, це було потрібно робити лише наодинці і братися за роботу можна було лише з новою голкою, щоб уникнути зайвих очей. Також найкращий період для вишивання приданого – Великий піст. Перед початком дівчата молилися. Якщо голка ламалася, а нитки плуталися – це вважалося поганим знаменням.

чоловік та жінка у вишиванках

Вишивання хрестиком є найпопулярнішим. Завдяки цій техніці прадавні українки могли відтворювати геометричні, рослинні та інші візерунки.

Кожному регіону України притаманна своя вишивка: орнамент, кольори і навіть розташування вишивки на сорочці. Завдяки своїм особливостям, усі вишиванки відрізняються. Таким чином наші пращури могли відрізнити "свого" і "чужого". Вишиванка може розповісти багато чого про свого власника. Саме тому вишиванка є кодом.

вишиванка - карта україни

Завдяки орнаменту, кольору вишивки та кольору полотна, з якого зроблена сорочка, у давні часи можна було зрозуміти, хто ж стоїть перед тобою. Наприклад, чорні вишиванки годилося носити чоловікам, грубе полотно обирали для повсякдення, вибілене – для святкових подій. Сині вишиванки вдягали жінки, які вже не планували мати дітей чи маленькі дівчатка. Тобто, бачимо, що вишиті сорочки різнилися і за гендерною ознакою.

вишиванки регіонів україни

День вишиванки придумала студентка Чернівецького університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. З 2008-го року у всьому світі у третій четвер травня відзначають Міжнародний день вишиванки, під час якого усі охочі вбираються у вишиванки і ходять так на роботу, у школу. Також влаштовують цілі паради людей у вишитих сорочках і встановлюють світові рекорди. 

дівчина у вишиванці

Фото: EPA, Facebook  За матеріалами сайту  Depo.ua« повернутися до списку новин